INTENZIVNÍ PSYCHOTERAPIE I.
Mnoho lidí nemá představu, jak funguje psychoterapie. Často přicházejí se strachem a pocitem, že jsou poruchoví. Proto jsem se rozhodla napsat, jak to chodí u mě na psychoterapiích.
KOMU SE HANA VĚNUJE?
Zabývá se dospěláky i dětmi. V poslední době ji navštěvují děti např. s problémy chování, učení, sebepoškozováním, ale i po hospitalizaci v PN aj. S dospěláky, řeší poruchy příjmu potravy, deprese, syndrom vyhoření, závislosti, vztahová traumata, znásilnění, psychosomatické problémy.
KDE SE TERAPEUTUJE?
Psychoterapie probíhají v domácí atmosféře, která je přizpůsobená pro děti, rodiče, dospělé, kteří chodí na psychoterapii. Součástí jsou tedy dvě terapeutovy. Jedna menší pro děti a rodiče, druhá větší pro dospěláky. Nechybí prostorná koupelna, ale i kuchyň, kterou využíváme s klienty např. s poruchou příjmu potravy, právě zde si můžeme připravit něco malého na zub. Díky prostoru, terapie nemá limity dochází k efektivnímu uvolnění a zakomponování technik psychoterapeuta.
Klienti zde mohou vše. Nemáme zde limity, hranice, pravidla a při tomto přístupu řeším problém.
JAKÝM ZPŮSOBEM JSOU TERAPIE VEDENY?
Nikdy není nuda, vždy mají děti co objevovat, dělat, hrát. Bavit se, uvolnit se a při tom řešit svoje problémy. Při navození komfortu, zpracováváme emoce, které nejsou příjemné, hezké, za které se člověk stydí. Na tom je psychoterapie postavena – zjistit, otevřít do hloubky, komunikovat o problému, zpracovat ho, naučit dítě samo (s rodičem) situace řešit, rozvinout. Postavit dítě na stranu úspěchu, výzev.
CO DÁL?
Dál jsou děti, které mají např. diagnostikované třeba ADHD ve spolupráci s rodiči dokážeme udělat z poruchy výhodu následně dítě rozvinout. Psychoterapie je primárně o uzdravení psychiky a v mém případě jde i o rozvoj. Což znamená pro klienta (dítě) výhodu nejen v aktuální situaci, kterou řeší, tíží ho, ale je to i příprava do praktického života.
JAK JE TO S RODIČI?
Rodiče (pokud dítě dovolí) zažívají přímou praxi tzn. jsou při práci psychoterapeuta. Mají tedy nad situací dítěte a psychoterapeuta kontrolu. Získávají nástroj, kterým mohou pomáhat dětem doma. Rodiče jsou vedeni, edukováni, informování o směru a důvodu psychoterapie. Často, bývá součástí psychoterapie, nejen ošetření dítěte, ale i rodiče. Postupně je rodič sám schopný složité situace s dítětem vyřešit, a to bez zásahu psychoterapeuta. Zároveň je schopný těžké situace úspěšně ustát.
NA ČEM SI PSYCHOTERAPEUTKA ZAKLÁDÁ?
V terapii je kladen důraz nejen na kvalitu, individualitu klientů, ale hlavním stavebním kamenem je vztah. Následně přístup a techniky, jak situaci pořešit. U dětí vystupuje Hana rovně, na úrovni dítěte. Jsme kamarádi, máme se rádi, a proto si tykáme.
JAK DLOUHO PSYCHOTERAPIE TRVÁ?
Trvá hodinu až hodinu a půl, podle potřeby klienta. Stává se, že ponoření do problému vyžaduje čas, který klient má. Na víc cílem je, aby klient odešel stabilizovaný, funkční dál v jeho provozu pokračovat.
KOLIK TERAPIE STOJÍ A NA CO MAJÍ KLIENTI NÁROK?
Záleží podle závažnosti a psychickém stavu klienta. Pokud je klient v těžkém psychickém stavu a potřebuje intenzivní péči, chodí každý týden a platí paušální částku. Jinak v ostatních případech je cena hodinová. Součástí služby je možnost terapeutovi zavolat 24 hod, a to v situacích, které není schopen klient zpracovat sám. V kritickém stavu je možná i osobní návštěva. Důležité je zdůraznit, že cenu platí klient, za aktivní přístup psychoterapeutky.